Blitzmeldung

Piktronik d.o.o. hat erfolgreich die ISO 9001:2015 Zertifizierung seines Qualitätsmanagementsystems für die Entwicklung, Produktion und den Vertrieb von elektrischen und elektronischen Systemen erhalten.

Ime projekta: Razvoj monitoringa sistemov e-plovil in e-vozil ter priprava ekosistema za ponovno uporabo baterij

Akronim projekta: IOTBAT

Spletna stran/povezave: /

Naročnik projekta: Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport

Časovni okvir:   1.11.2022 - 30.10.2024

Vrednost projekta: 535.581,82 €

Višina sofinanciranja: 292.210,91 €

Nosilec projekta na Piktronik d.o.o.: dr. Miran Rodič

Vodilni konzorcijski partner: Piktronik d.o.o.

Sodelujoče organizacije: Piktronik d.o.o., InovaIT d.o.o.

Logo:

 /

Prednostno področje SPS: Krožno in nizko-ogljično gospodarstvo

Povzetek projekta:

Projekt naslavlja področja krožnega gospodarstva, blažitve vplivov na okolje in zmanjšanje verjetnosti nesreč z vplivi na naravno okolje. Dodatno podpira uvajanje električne mobilnosti in digitalizacijo.

V okviru ključnih strategij in programov se projekt osredotoča na razvoj nove generacije pogonskih in upravljavskih sistemov za električna plovila in posredno uporabljivost v drugih aplikacijah, ki bodo podprti z oddaljeno diagnostiko v obliki digitalnega dvojčka (preventivno in prediktivno vzdrževanje) in tehnologijo veriženja blokov (angl. blockchain) za celostno beleženje življenjskega cikla in karakteristik (tehnični parametri) vgrajenih baterij za potrebe sledljivosti, spremljanja, podaljšanja življenjske dobe vseh komponent sistema in posredne sekundarne uporabe baterij in drugih električnih sistemov (npr. krmilniki).

V okviru projekta bo razvit komunikacijski modul (Piktronik), ki bo nadziral delovanje sistemov električnih vozila in plovil ter podatke preko mobilnega omrežja NB-IoT razvitega za internet stvari (IoT) posredoval v oblak oz. zaledne sisteme (Inova IT). Modul bo preko vodila CAN komuniciral z vsemi elektronskimi moduli električnega vozila ali plovila in nanj se bo priključilo dodatne senzorje, s čemer bo omogočeno zajemanje podatkov, ki jih ne zajemajo ostale elektronske enote pogonskega sistema in baterij. To bo omogočilo ne le dodatne zaščitne in varnostne funkcije, ampak tudi dodatno funkcionalnost za končne kupce rešitev. Podatki v oblaku bodo uporabljeni za posredovanje informacij uporabnikom, pooblaščenim vzdrževalcem in proizvajalcu. Posebno kritične informacije bodo uporabnikom, proizvajalcu in vzdrževalcem posredovane neposredno. Uporabnik bo lahko na podlagi informacij tudi vklapljal in izklapljal določene sisteme in naprave. Proizvajalec bo podatke uporabljal kot osnovo za daljinsko diagnostiko in preventivno vzdrževanje električnih plovil in vozil. V ta namen bo izvedeno shranjevanje podatkov in priprava za uporabo digitalnega dvojčka. Izdelana bo programska oprema, ki bo uporabljala standardne komunikacijske protokole in aplikacije uveljavljenih ponudnikov. Za spremljanje podatkov s strani uporabnika bodo izdelane servisne in uporabniške aplikacije za osebne računalnike in mobilne telefone (Inova IT). Programska oprema za proizvajalca bo omogočala statistične obdelave pridobljenih podatkov, njihovo filtriranje (količina podatkov bo velika) in diagnosticiranje napak, ki se lahko razvijejo v okvare in posledično v odpovedi sistema. V ta namen bodo vsi podatki opremljeni tudi s časom nastanka.

Dodatno pa bo v okviru tega projekta skupna integracija tudi razširjena v novo funkcionalnost (na področju tehnologije veriženja podatkov), ki bo na trg predstavila novo platformo za sledljivost elektronskih enot (npr. baterije) in njihovo sekundarno uporabo (npr. za potrebe energetskih hranilnikov), ko več-le te ne bodo dovolj učinkovite (v okviru prediktivnega vzdrževanja) za uporabo v e-plovilih.

 Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Sklada za okrevanje in odpornost (investicija B: »Sofinanciranje raziskovalno inovacijskih projektov v podporo zelenemu prehodu in digitalizaciji, komponenta 1: »RRI – raziskave, razvoj in inovacije« (C3 K1), 3. razvojno področje: »Pametna trajnostna in vključujoča rast«).

https://www.eu-skladi.si/